Using unit price, we can calculate the cost per year for each plan:
- For the one-year plan: $24.97/1 year = $24.97/year
- For the two-year plan: $45.94/2 years = $22.97/year
- For the three-year plan: $74.91/3 years = $24.97/year
Therefore, the two-year plan is the least expensive, with a cost of $22.97 per year.
A subscription to Time magazine is $24.97 for one year, $45.94 for two years, or $74.91 for three years. Which plan is least expensive if you want the subscription per year? Solve this problem using unit price.(1 point)
Responses
The plans are the same price for two years.
The plans are the same price for two years.
$74.91 for three years
$74.91 for three years
$24.97 for one year
$24.97 for one year
$45.94 for two years
1 answer