A student throws a ball vertically upward such that it travels 7.4m to its maximum height.

Part A
If the ball is caught at the initial height 2.7s after being thrown, what is the ball’s average speed?

Part B
What is the ball’s average velocity?

5 answers

Part A
d=r*t
distance=rate*time

7.4m=r*2.7s

7.4m/2.7s=r

r=2.7m/s

Part B
Use the following equation:

Vf^2=Vi^2 +2 ad

Where:

Vf=0
a=g=9.8m/s
Vi=?
d=7.4m

0=Vi^2 +2(-9.8m/s^2)*(7.4m)

0=Vi^2-145m^2/s^2

145m^2/s^2=Vi^2

sqrt*(145)=Vi

Vi=12.0 m/s

AverageV=(Vf+Vi)/2=(0+12.0m/s)/2=6m/s
(B) since the ball ended up where it started, its average velocity was 0
Steve you may be correct, but both questions can be worded a little bit better. For A: I wasn't sure if d=7.4m or d=2(7.4)=14.8m. If so, then r=14.8m/2.7s=5.5m/s. For B: I wasn't sure if they wanted to know the average velocity for the trip up, or the trip up and back down. If so, then the average velocity is 0.
Yeah. I've noticed that either textbooks have gotten very sloppy in their language, or students who post here aren't very careful in transcribing their assignments.
Yes, but the for A the speed is 5.5m/s and 0 for the velocity. I must have been tired. I just didn' t read the question carefully.