A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost $3.50. Complete and solve the working equation that represents the amount, a , Mike paid for buying 8 yards of ribbon

1 answer

a = 8 * 3.50

a = $<<8*3.5=28>>28