$12.00 * 2lb/$3.00 = (12*2)/3 = 8 lb = 8*16 = 128oz
128oz * 1apple/5oz = 25.6 apples
A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $12.00? Complete the explanation.
The cost per pound of the apples on sale is $3.00
You can buy
how many pounds of apples for $12.00.?
Since 1 pound = 16 ounces about how many apples in each pound?
You can buy approximately how many apples for $12.00?
1 answer