using g=10m/s^2, we have
h - 4t - 5t^2 = 0
h - 20 - 125 = 0
h = 125 m
A stone is thrown vertically downwards from a building with an initial speed of 4m/s.It reached the ground after 5 s. (a) whats the height of the building h?
3 answers
h = 145 m ?.
132.5