a stone is projected at an angle of 60 degree and an initial velocity of 20 m/s .determine the time of flight

6 answers

the vertical speed is 20 sin 60° = 17.32 m/s
at time t, v = 17.32 - 9.8t
v=0 at t=1.767 s
That is when it has reached its maximum height.
Now, how long does it take to come back down?
Correct
2×20×sin60=34.6410
Due to acceleration due to gravity
34.6410÷10=34.641s
TOF=2*20 sin60/10
Not too well understood
Plsssss explain to me