a soccer player kicked a ball at an angle of 37degree to the horizontal.if the range covered by the ball is 240.3m calculate (a).the initial velocity of projection(.b).the time of flight.(c).the maximum time attained

1 answer

a. Range = V0^2*sin(2A)/g = 240.3 m.
Vo^2*sin(74)/9.8 = 240.3
Vo^2*sin(74) = 2354.94
Vo^2 = 2354.94/sin(74) = 2449.84
Vo = 49.5 m/s. = Initial velocity.

b. Range = Vo*cosA * T = 240.3
T=240.3/Vo*cosA=240.3/49.5*cos37=3.88 s.
= Time of flight.