A simple 2.45 m long pendulum oscillates.
How many complete oscillations does this
pendulum make in 6.05 min?
The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2
.
2 answers
look up your formula that relates period to length, and plug in your numbers.
P =2pi* sqrt(L/g) = 6.28 sqrt(2.45/9.8) = 3.14s.
6.05min. * 60s./min. = 363 s.
363s * 1osc./3.14s = 115 Oscillations.
6.05min. * 60s./min. = 363 s.
363s * 1osc./3.14s = 115 Oscillations.