A shop sells candies by weight. Monisha bought 2 full bags of chocolates and 3 full bags of gummy bears for $23.50. If 3/4 of a bag of chocolate cost as much as 5/6 of a bag of gummy bears, find the cost of 1 full bag of chocolates.

1 answer

3/4C = 5/6G

Multiply by 6/5.

18/20C = 9/10C = .9C = G

2C + 3G = 23.50

Substitute .9C for G in second equation and solve for C. If you want, you can insert that value into the first equation and solve for G. Check by inserting both values into the second equation.