We know that there are 40 turtles tagged.
In 2009, 16/50 = 32% of the population was tagged, making the population 40/.32 = 125 (P/40 = 50/16)
In 2010, 8/30 = 26.7% of the population was tagged. So, the population is about 150 (P/40 = 30/8)
A researcher tagged 40 giant turtles in 2008.In 2009 she returned and captured 50 turtles,16 of which were tagged.In 2010,she returned again and captured 30 turtles,8 of which were tagged. ....use a proportion to estimate the turtle population for both 2009 and 2010........I honestly don't know were to start with this..:/
4 answers
Thank you sooooo much!!!
whats your problem D:!?
The answers are A).125 B).3.75