a rectangular box of negligible mass measures 5m long,1m wide and 0.5m high. How many kilograms of mass can be loaded into the box before it will sink in a freshwater lake?

1 answer

Vb = L*W*h = 5 * 1 * 0.5 = 2.5 m^3 = Vol. of the box=Vol. of water displaced.

Mass = Vb*Dw = 2.5m^3 * 1000kg/m^3 =
2500 kg.