V = x^2 h
dV/dx = 2 x h
dV/dh = x^2
dV/dt = dV/dx dx/dt + dV/dh dh/dt
x = 4
h = 15
dV/dt = 120 dx/dt + 16 dh/dt
= 120(2) -16(3)
= 240-48
A rectangular box has a square base with an edge length of x cm and a height of h cm. The volume of the box is given by V = x2h cm3. Find the rate at which the volume of the box is changing when the edge length of the base is 4 cm, the edge length of the base is increasing at a rate of 2 cm/min, the height of the box is 15 cm, and the height is decreasing at a rate of 3 cm/min.
1 answer