A rectangle poster has a length of 72 centimeters and a width of 15 centimeters. The poster is reduced in size by six centimeters in length and three centimeters in width. What is the area of the new poster?

1 answer

The original area of the poster is calculated by multiplying the length and width:

Area = length × width
Area = 72 cm × 15 cm
Area = 1080 square centimeters

The new dimensions of the poster after reducing by 6 cm in length and 3 cm in width are 72 cm - 6 cm and 15 cm - 3 cm, respectively:

New length = 72 cm - 6 cm = 66 cm
New width = 15 cm - 3 cm = 12 cm

The area of the new poster is therefore:

Area = New length × New width
Area = 66 cm × 12 cm
Area = 792 square centimeters

So, the area of the new poster is 792 square centimeters.