A rectangle poster has a length of 72 centimeters and a width of 15 centimeters. The poster is reduced in a size by 6 centimeters in length and 3 centimeters in width. What is the area of new poster.

1 answer

The original area of the poster is:
Length x Width = 72 cm x 15 cm = 1080 cm^2

After reducing the length by 6 cm and the width by 3 cm, the new dimensions are:
Length = 72 cm - 6 cm = 66 cm
Width = 15 cm - 3 cm = 12 cm

The new area of the poster is:
New Length x New Width = 66 cm x 12 cm = 792 cm^2

Therefore, the area of the new poster is 792 square centimeters.