Let's denote the cost of one bag of popcorn as "x" dollars.
From the given information, we can set up the following equations:
2x = 21.50
4x = 40.60
6x = 60.90
8x = 81.20
Simplifying these equations, we can solve for x:
x = 21.50/2 = $<<21.50/2=10.75>>10.75
So, one bag of popcorn costs $10.75 alone.
A popcorn company sales 2 bags of popcorn for 21.50 dollars, 40.60 dollars for 4 bags, 60.90 for 6, and 81.20 for 8 bags, how much does 1 bag alone cost?
1 answer