Vo = 28m/s[30o].
Yo = Vo*sin30 = 28*sin30 = 14 m/s.
Y^2 = Yo^2 + 2g*h
a player kicks a soccer ball from ground level and sends it flying at an angle of 30 degrees at a speed of 28 m/s. what is the maximum height attained by the ball? Round the answer to the nearest tenth of a meter.
3 answers
Vo = 28m/s[30o].
Yo = Vo*sin30 = 28*sin30 = 14 m/s.
Y^2 = Yo^2 + 2g*h
h = (Y^2-Yo^2)/2g
h = (0-(14)^2)/-19.6 = 10 m.
Yo = Vo*sin30 = 28*sin30 = 14 m/s.
Y^2 = Yo^2 + 2g*h
h = (Y^2-Yo^2)/2g
h = (0-(14)^2)/-19.6 = 10 m.
no. its wrong