a. Work = F*d = 80 * 5 = 400 J.
b. h = 5*sin29 = 2.424 m.
Work = F*h = mg*h = 98*2.424 = 237.6 J.
c. Work = 20 * 5 = 100 J.
A person pushes a 10 kg crate 5 m up a 29 degree incline with an 80 N force parallel to the incline. The fricitonal force is 20 N.
Find the work done:
a) by the person
b) by gravity
c) by friction
1 answer