A pen costs twice as much as a pencil. The total cost of 1
pen and 1
pencil is $2.10
. If p
represents the cost of 1
pencil, which equation could you use to find p
?
CLEAR CHECK
2p+p=2.10
p/3=2.10
2p=2.10
p+p=2.10
1 answer
2p+p=2.10