v=dx/dt =8-4t = 8 - 4•3= = -4 m/s.
a=dv/dt== - 4 m/s²
A particle's motion is described by x(t)=8t-2t2. (where x is in meters and t is in seconds)
f) How fast is the particle moving at t=3s?
______m/s
g) How much is it acceleration at t=3s?
______m/s2
1 answer