Ask a New Question
Search
A particle travels along a straight line with a speed = (0.50 -7 ), where is in seconds. Determine the acceleration of the particle when = 2 .
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
a particle travels in a straight line ,such that for a short time 2s<t<6s its motion is described by v=(4/a)m/s where a is in
1 answer
A particle travelling along a straight line starts with a
velociry ofu metres per second and its speed increases per second by rl
1 answer
A particle travels along a straight line with a velocity v=(12-3t^2) m/s, when t is in seconds. When t=1s, the particle is
1 answer
A particle travels along a straight line with a velocity v=(12-3t^2)m/s.where t is in the seconds. When t=1s.the particle is
1 answer
more similar questions