To find the unit price for one pair of socks, you would divide the total price by the number of pairs of socks in the package.
You have a package that costs $38.94 for 6 pairs of socks. To find the price per pair, divide $38.94 by 6:
$38.94 รท 6 pairs = $6.49 per pair
So the unit price for each pair of socks is $6.49.
a package of 6 pairs of insulated socks costs 38.94 what is the unit price of the pairs of socks
1 answer