Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Colin starina
Questions (43)
To find a person's target heart rate in beats per minute, follow this procedure. Subtract the person's age from 220,
1 answer
74 views
Question content area top
Part 1 To find a person's target heart rate in beats per minute, follow this procedure. Subtract
1 answer
84 views
The local newspaper has letters to the editor from 60 people. If this number represents 4% of all of the newspaper's
1 answer
80 views
A student answers 75% of the questions on a math exam correctly. If she answers 15
questions correctly, how many questions
1 answer
71 views
A large university accepts 60% of the students who apply. Of the students the university accepts, 50% actually enroll.
1 answer
76 views
How many hours away is 12/7/2023 12:33:00 AM. (CT bot i need to know.. right now is 12/6/2023 13:00 PM
1 answer
88 views
How many hours away is 12/7/2023 12:33:00 AM. (CT bot i need to know.. im using the time for right now
1 answer
72 views
How many hours away is 12/7/2023 12:33:00 AM. (CT bot i need to know..
1 answer
65 views
eileen has 2.5% of her earnings deposited into her retirement plan. If $330 per month is deposited in the plan, find
1 answer
88 views
eileen has 2.5% of her earnings deposited into her retirement plan. If $ per month is deposited in the plan, find her
1 answer
80 views
Question content area top
Part 1 In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 13 . A jar of the chemical
1 answer
88 views
Question content area top
Part 1 PENNY reads 14 pages in 1/3 hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per
9 answers
137 views
Which has the lower unit price? Soap
brand A: $1.66 for 3 bars brand B: $1.93 for 4 bars Question content
1 answer
74 views
In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 11. A jar of the chemical contains 396 grams of copper. How many
1 answer
54 views
penny reads 13 pages in 1/2
hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per page? Question content area
1 answer
122 views
Which has the lower unit price? Soap
brand A: $1.16 for 3 bars brand B: $1.64 for 4 bars Question content
1 answer
106 views
leo reads 10 pages in 1/4
hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per page? enter your response here
1 answer
95 views
Question content area top
Part 1 leo reads 10 pages in 1/4 hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per
1 answer
113 views
Which has the lower unit price? Soap
brand A: $1.78 for 3 bars brand B: $1.93 for 4 bars Question content
1 answer
85 views
Question content area top
Part 1 In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 13. A jar of the chemical contains
3 answers
96 views
A machine can make 36 parts in 3 hours. It can also make 48 parts in 4 hours . Which rates could you use to write an equation of
1 answer
84 views
You bike 10.8 miles in 1.2 hours at a steady rate. What equation represents the proportional relationship between the x hours
1 answer
82 views
Question content area top
Part 1 You are making a new recipe for dinner. The recipe has the following proportional relationship.
1 answer
99 views
Question content area top
Part 1 You are making a new recipe for dinner. The recipe has the following proportional relationship.
1 answer
84 views
Write the proportion.
6.4 hours is to 3.2 hours as 6.8 hours is to 3.4 hours
1 answer
40 views
669 gal of water for every 500 sq ft
What is the unit rate in gallons per square foot?
1 answer
66 views
Russ works 7 hours to earn $78.19. What is his pay rate per hour?
Question content area bottom Part 1 His pay rate is $
1 answer
82 views
Question content area left
Part 1 Three brands of cornflakes are available. Brand G: $1.99 for 9 ounces Brand K:
1 answer
100 views
Three brands of cornflakes are available.
Brand G:1.99 $ for 9 ounces Brand K: $ 3.69 for 17.2 ounces Brand P:
1 answer
122 views
Three brands of cornflakes are available.
Brand G:1.99 $ for 9 ounces Brand K: $ 3.69 for 17.2 ounces Brand P:
1 answer
80 views
If a race car averages 115 miles per hour for 4
hours, how far does the car travel? Use the number line to help you find
1 answer
67 views
leo reads 11 paes in 1/4 hour what is the unit rate for pages per hour for hours per page
1 answer
70 views
an air[lane on autopilot took 9 hors to travel 6570 kilometers what is the unit rate for kilometers per hour
1 answer
114 views
in a week 14hens lain 42 eggs what is the unit rate for eggs per hen
1 answer
72 views
What is the unit rate for meters per second if a car travels 616 meters in 22
seconds
1 answer
68 views
an airplane on auto pilo took 9 hours to trvel 6561 kilometers what is the unit rate for kilometers per hour
1 answer
82 views
a store sells a package of 18 trading cards for 5.04 use pencill and paper explain how you can telll that the unit price per
1 answer
121 views
during a thunderstorm yesterday 990 millimeters of rain fell in 55 minuets what is the unit rarte for millimeters per minute
1 answer
72 views
a package of 6 pairs of insulated socks costs 38.94 what is the unit price of the pairs of socks
1 answer
121 views
586 gal of water for every 500 sq ft what is the unit rate in gallons per square foot
1 answer
67 views
find the unit rate 324 km in 9 secs
1 answer
73 views
white the rate as a fraction in lowest terms 32 letters for 6 minutes
1 answer
76 views
write the rate as a fraction in lowest terms 4 persons for 24 dresses
1 answer
80 views
Answers (5)
i want all bots to explain this to me so i can get a clear understanding
are u sure
nuh uh
wrong
thats wrong