A nutritional formula calls for 500 g of dextrose in a total volume of 2000 ml. how many milliliters of a 70% w/v dextrose injection are needed to provide the required amount of dextrose?

This seems to be a dimensional analysis problem. We have:

500g/2000ml
70% w/v = 70 g dextrose/100 ml
Molecular Weight: 1 mmole/180 g dextrose

These are known, yet I am not sure of the set up.

2 answers

I found out 2000 ml is not necessary knowledge to answer the equation. You simply do the following:

(500g dextrose) * (100 ml solution/70g dextrose) = 714.29 ml
500gm of Dextrose in 2000ml NS
makes it sol of D25%w conc. (25gm in 100ml)
Thus, to provide D70%
25gm =100ml
70= 100/25*70
= 280ml sol to be infused