a meteor falls from the sky into the earth. the meteor already had an initial velocity downward when it was spotted. if it hit the earth at 335m/s after been seen for 30 seconds, then what was the initial velocity of the meteor
3 answers
335 - 30 g
V = Vo + g*T = 335
Vo + 9.8*30 = 335
Vo =
Vo + 9.8*30 = 335
Vo =
41m/s