A juice company sells its product in either a 48-ounce size or a 32-ounce size. It charges $3.90 for the 48-ounce size. How much should it charge for the smaller size if it wants the price per ounce to be 25% more than the price per ounce of the larger size?

1 answer

For 48 ounces the price is $ 3.90

So price per ounce is:

$ 3.90 / 48 = $ 0.08125

For the smallest size the price per ounce should be 25% higher means:

For the smallest size the price per ounce should be 125% of price per ounce for 48 ounces.

125% = 125 / 100 = 1.25

Price per ounce for the smaller size :

$ 1.25 ∙ 0.08125 = $ 0.1015625

The total price for the smallest size is:

$ 0.1015625 ∙ 32 = $ 3.25

The company should charge $ 3.25 for the smaller size.
Similar Questions
  1. One brand of orange juice is sold in four different sizes.What is the unit rate for each size to the nearest cent? Size A -81/2
    1. answers icon 3 answers
  2. One brand of orange juice is sold in four different sizes.Size A The 8 1/2-ounce bottle costs $0.99. Size B The 18 2/3-ounce
    1. answers icon 2 answers
  3. One brand of canned salmon is sold in four different sizes.Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49. Size B The 16 1/2 -ounce can
    1. answers icon 5 answers
  4. Jitters sells a 12-oz. cup of coffee for $2.70, and she sells a 20- oz. cup for $4.50. Which cup size is a better deal per
    1. answers icon 1 answer
more similar questions