One brand of canned salmon is sold in four different sizes.

Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49.
Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49.
Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49.
Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99.
What is the unit rate for each size to the nearest cent? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point.

Size Unit rate
A $

B $

C $

D $

Which size is the best buy? Explain how you know

PRETEND THERES A TEXT BOX HERE

5 answers

The teacher only tapped on it and I barely know what a unit rate is so im not asking you to just give me the answer(though that would be nice XD ) maybe some links to videos explaining or something?
The unit rate is the amount the customer pays per ounce.

1. 7.2 / 3.49 =______ per ounce
unit rate is price per ounce. That will be $/oz
So, divide price by weight. For example,
Size A is 7 1/5 -ounce can costs $3.49
That's $3.49/7.2oz = 0.4847 $/oz
Now do the same with the others, and pick the lowest cost/oz

And we don' car 'bout no steekin' box!
Videos to help you:
https://www.khanacademy.org/math/pre-algebra/pre-algebra-ratios-rates/pre-algebra-rates/v/introduction-to-rates
and
https://www.khanacademy.org/math/pre-algebra/pre-algebra-ratios-rates/pre-algebra-rates/v/finding-unit-rates
and
https://www.khanacademy.org/math/pre-algebra/pre-algebra-ratios-rates/pre-algebra-rates/e/unit-rates
Hey @Writeacher, I tried posting the exact same videos but couldn't.
Lol