120 mi/h (1609 m/mi)(1 h/3600s) = 53.6 m/s
F = change in momentum/time
= 60 (53.6)/56 = 57.5 Newtons
A jet plane takes about 56 s to go from rest to the takeoff speed of 120 mph (miles per hour). What is the average horizontal force that the seat exerts on the back of a 60-kg passenger during takeoff?
First make sure that each of the values are in SI units.
Use 1 mile = 1609 meters
v_{plane} =___________{meters}/{second}
1 answer