volume of first jar
= π(1.5)^2 (4) = 9π inches^3
volume of 2nd jar
= π(3^2)(3) = 27π
which is 3 times the volume of the first, so it should cost 3 times as much
3(0.60) = $1.80
A jar of peanut butter which is 3 inches in diameter and 4 inches high sells for $0.60. At the same rate, what would be the price for a jar that is 6 inches in diameter and 6 inches high?
2 answers
I do not get how you got 3times as much when they aren't fully simplified.