To find out the cost of 12 oranges, we can set up a proportion:
7 oranges / $4.83 = 12 oranges / x
Cross multiplying, we get:
7x = 4.83 * 12
7x = 57.96
Dividing both sides by 7, we find:
x = 57.96 / 7
x = $<<57.96/7=8.28>>8.28
So it would cost $8.28 for 12 oranges.
A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.83. How much would it cost for 12 oranges?
1 answer