A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.83. How much would it cost for 12 oranges?

1 answer

To find out the cost of 12 oranges, we can set up a proportion:

7 oranges / $4.83 = 12 oranges / x

Cross multiplying, we get:

7x = 4.83 * 12
7x = 57.96

Dividing both sides by 7, we find:

x = 57.96 / 7
x = $<<57.96/7=8.28>>8.28

So it would cost $8.28 for 12 oranges.