A grocery store sells a bag of 6 oranges for $5.22. What is the cost of oranges, in dollars per orange?
1 answer
To find the cost of oranges per orange, we need to divide the total cost of the bag of oranges by the number of oranges in the bag: 5.22 / 6 = $<<5.22/6=0.87>>0.87 per orange. Answer: \boxed{0.87}.