To find the unit cost, divide the total cost by the number of oranges in the bag.
$2.43 / 3 oranges = $0.81 per orange
Therefore, the unit cost of one orange is $0.81.
A grocery store sells a bag of 3 oranges for $2.43. What is the unit cost?
2 answers
It cost Angel $6.75 to send 75 text messages. How much does it cost to send one text?