Init vel = 10 cm / 0.5 sec = 20 cm/sec = 0.20 m/s
final vel = 10 cm / 0.25 s = 40 cm/sec = 0.40m/s
now v final2 = vinit2 + 2 a d
a glider of length 10.00 cm slides down an air track. It passes through the lower photogate in .50 sec. A little later it passes through the lower photogate 100.00 cm down the track, in .25 sec. Calculate initial velocity,final velocity, and acceleration. Any help is greatly appreciated, thank you.
1 answer