M1*V1 + M2*V2 = M1*V3 + M2*V4.
0.283*V3 + 0.467*V4 = 0.195.
0.283*(-0.169) + 0.467*V4 = 0.195,
-0.048 + 0.467*V4 = 0.195,
V4 = (0.195+0.048)/0.467 = 0.520 m/s.
Fap*d = 0.5M2*V4^2.
0.283*9.8d = 0.5*0.467*0.52^2,
2.77d = 0.063,
d = 0.023 m.
0 = 0.52^2 - 2*5.75*d.
d = 0.0o24 m.
A 283 g air track glider moving at 0.69 m/s on a 2.4 m long air track collides elastically with a 467 g glider at rest in the middle of the horizontal track. The end of the track over which the struck glider moves is not frictionless, and the glider moves with a coefficient of kinetic friciton = 0.02 with respect to the track. Will the glider reach the end of the track? Neglect the length of the gliders.
So i know i will use m1v1=m2v2 but i don't know how to include the friction part, any help would be much appreciated!
2 answers
V3 = (V1(M1-M2)+2M2*V2)/(M1+M2) = -0.169 m/s.