A frame of movie film is 35mm wide and 26.25mm high. The film projects an image 8m wide. How high is the image?

3 answers

35/26.25 = 8/h
35h = 8(26.5)
h = .....
pjoopj
The answer is 6

35mm wide/26.25mm high = 8 wide
What is is high?

=26.25 x 8 = 210
=210 / 35 = 6