Work done on the load = l *ld
500*30= 15,000j
2. Eff= output/input*percent
80=500*3*30*100/input
Cross multiple effort = 56,250j
A force paralled to an inclined plane is used to raise a load of 500N through a height of 3M While the load moves a distance of 30M along the plane (a) How much work is done on the load ? (b)if the efficency is 80% calculate the effort (c)how much work is done by the effort
1 answer