A force of 4400 N is exerted on a piston that has an area of 0.020 m2.

What force is exerted on a second piston that has an area of 0.040 m2?

1 answer

4400N./0.02m^2 = 220,000 N./m^2.

F = 220,000N/m^2 * 0.04m^2 = 8800 N.