A force of 12.7 N pulls horizontally on a 1.4-kg block that slides on a rough, horizontal surface. This block is connected by a horizontal string to a second block of mass m2 = 2.32 kg on the same surface. The coefficient of kinetic friction is µk = 0.22 for both blocks.
(a) What is the acceleration of the blocks?
F=force
a=acceleration
f=friction
u=coefficient of kinetic friction
m=mass
g=gravity (9.81m/s^2)
m1=mass of block 1
m2=mass of block 2
force of friction=um1g+um2g
=(.22)(1.4-kg)(9.81m/s^2)+(.22)(2.32-kg)(9.81m/s^2)
=(3.021)+(5.002)
=8.023N
a=fnet/m1+m2
=(Fa-Ff)/(m1+m2)
=(12.7N-8.023N)/(1.4-kg + 2.32-kg)
=2.02m/s^2
I would also appreciate help/hints for part b:
(b) What is the tension in the string?