A dozen apples costs $3.05. At this rate, how much would 7 apples cost?

2 answers

Just use a simple ratio:
x/7 = 3.05 / 12
x = 7(3.05)/12

round to the nearest cent.
This is not correct
Similar Questions
    1. answers icon 6 answers
    1. answers icon 9 answers
    1. answers icon 3 answers
  1. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
more similar questions