A deli charges the same price, $5.50, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, p, that the deli charged for the sandwiches?
A. n/$5.50=p B. $5.50+n=p C. $5.50/n=p D. $5.50n=p
1 answer
D. $5.50n=p