A deli charges the same price, $4.60, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, P, that the deli charged for the sandwiches?

A. $4.60 + n = p
B. $4.60n = p
C. n/$4.60 = p
D. $4.60/n = p

1 answer

To find the total price \( P \) for \( n \) sandwiches at a price of $4.60 each, you multiply the number of sandwiches \( n \) by the price per sandwich $4.60. The correct equation is:

\[ P = 4.60n \]

So the corresponding option that represents this equation is:

B. \( 4.60n = P \)