A customer pays $5.85 for 3 hot dogs. No tax is charged.
Use the drop-down menus to choose the correct response to make each statement true.
The unit price for a hot dog is , because this is the result of . This means that 8 hot dogs would cost
.
1 answer
- The unit price for a hot dog is $1.95, because this is the result of dividing $5.85 by 3. This means that 8 hot dogs would cost $15.60.