A customer pays $5.85 for 3 hot dogs. No tax is charged.
Use the drop-down menus to choose the correct response to make each statement true.
The unit price for a hot dog is ____ because this is the result of ____ This means that 8 hot dogs would cost _____
.
1 answer
The unit price for a hot dog is $1.95 because this is the result of dividing the total cost ($5.85) by the quantity of hot dogs (3). This means that 8 hot dogs would cost $15.60.