1.4 * 1.8*10^-4/oC * (51-20)oC = 0.0078 L. = 7.8mL increase in volume.
7.8 - 7,6 = 0.2 mL saved.
1.4 * K * (51-20) = 0.2mL.
K = 4.61^10^-3 /oC,
A container is filled to the brim with 1.4 L of mercury at 20°C. The coefficient of volume expansion of mercury is 1.8☓10-4 (°C)-1. As the temperature of the container and mercury is increased to 51°C, a total of 7.6 mL of mercury spill over the brim of the container. Determine the linear expansion coefficient of the material that makes up the container.
I got 4.885 x10^-6 k^-1
but that was wrong
1 answer