A company orders 27 boxed lunches from a deli for $294.30. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

1 answer

To find the unit cost of each boxed lunch, divide the total cost by the number of boxed lunches:

$294.30 / 27 = $10.90

Therefore, the unit cost of each boxed lunch is $10.90.