A community swimming pool starts with 250 gallons of water. Julian starts filling the pool at a rate of 500 gallons per hour.

Next, record the initial number of gallons of water in the pool.
t
g
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
0
250
500
750
1,000
1,250
1,500
1,750
2,000
2,250
2,500
Time in hours
Gallons of water in the pool
Rate of change: 500
Initial amount: 250

Gallons of water in the pool = Initial number of gallons of water + Change in gallons
of water
g =
+

Change in gallons per hour Number of hours

1 answer

To express the total number of gallons of water in the pool as a function of time \( t \) (in hours), we can use the formula you provided.

Given:

  • Initial number of gallons in the pool: 250 gallons
  • Rate of change (filling rate): 500 gallons per hour
  • Time in hours: \( t \)

Formula:

The formula to find the number of gallons \( g \) in the pool after \( t \) hours is:

\[ g = \text{Initial gallons} + \text{(Rate of change)} \times t \]

Substituting the values:

  • Initial gallons = 250
  • Rate of change = 500
  • Time = \( t \)

Therefore, the equation becomes:

\[ g = 250 + 500t \]

Values for \( t \) from 0 to 10:

Now, let's calculate the value of \( g \) for each \( t \) from 0 to 10:

  • When \( t = 0 \): \[ g = 250 + 500 \times 0 = 250 \]

  • When \( t = 1 \): \[ g = 250 + 500 \times 1 = 750 \]

  • When \( t = 2 \): \[ g = 250 + 500 \times 2 = 1,250 \]

  • When \( t = 3 \): \[ g = 250 + 500 \times 3 = 1,750 \]

  • When \( t = 4 \): \[ g = 250 + 500 \times 4 = 2,250 \]

  • When \( t = 5 \): \[ g = 250 + 500 \times 5 = 2,750 \]

  • When \( t = 6 \): \[ g = 250 + 500 \times 6 = 3,250 \]

  • When \( t = 7 \): \[ g = 250 + 500 \times 7 = 3,750 \]

  • When \( t = 8 \): \[ g = 250 + 500 \times 8 = 4,250 \]

  • When \( t = 9 \): \[ g = 250 + 500 \times 9 = 4,750 \]

  • When \( t = 10 \): \[ g = 250 + 500 \times 10 = 5,250 \]

Summary:

Here is a summary of the values in a table format:

| Time (hours) | Gallons of Water | |--------------|------------------| | 0 | 250 | | 1 | 750 | | 2 | 1,250 | | 3 | 1,750 | | 4 | 2,250 | | 5 | 2,750 | | 6 | 3,250 | | 7 | 3,750 | | 8 | 4,250 | | 9 | 4,750 | | 10 | 5,250 |

Thus, the gallons of water in the pool can be calculated using the equation \( g = 250 + 500t \) for values of \( t \) from 0 to 10 hours.