a. d^2 = (14.8)^2 + (7.5)^2 = 275.19
d = sqrt(275.19) = 16.6 km.
b. Tan B = 7.5/14.8 = 0.5068, B = 26.9
deg.
A coast guard patrol boat is 14.8 km east of the Brier Island Lighthouse. A disabled yacht is 7.5km south of the lighthouse.
a) How far is the patrol boat from the yacht, to the nearest tenth of a kilometer?
b) At what angle south of due west, to the nearest degree, should the patrol boat travel to reach the yacht?
1 answer