A chemist dissolves 0.096 g of CuSO4 · 5 H2O in water and dilutes the solution to the mark in a 500-mL volumetric flask. A 10.8-mL sample of this solution is then transferred to a second 500-mL volumetric flask and diluted. What is the molarity of CuSO4 in the second solution?

My Work:
Mass of CuSO4.5H2O per mL = 0.096/500g
mass in 43.6mL = 0.096/500 x 10.8 g = 0.0083712

That is put into 500mL for second flask, so mass per liter = 0.096/500 x 10.8 x 2g

To find molarity, divide by molar mass = 0.096/500 x 10.8 x 2/249.7 M

1 answer

moles CuSO4.5H20=.096/250

moles transfered: 10.8/.500*.096/250
molarity second solultion:
10.8/.500*.096/250*1/.5

check that, it is not the same as your solution
Similar Questions
  1. A chemist dissolves 0.095 g of CuSO4 · 5H2Oin water and dilutes the solution to the mark in a 500-mL volumetric flask. A
    1. answers icon 1 answer
  2. A chemist dissolves 0.097 g of CuSO4 · 5 H2Oin water and dilutes the solution to the mark in a 500-mL volumetric flask. A
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 2 answers
  3. A chemist dissolves 0.091 g of CuSO4 · 5 H2Oin water and dilutes the solution to the mark in a 500-mL volumetric flask. A
    1. answers icon 1 answer
more similar questions