A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza.
4 answers
5+1.50t
A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write an equation in two variables. What is the price of the pizza if you get pepperoni, bacon, ham, green peppers, onions, and pineapples?
The answer would be 5+1.5t
Step by step equation:
cost of cheese pizza: $5
additional toppings: $1.50 each
cost= c
toppings=t
Step by step equation:
cost of cheese pizza: $5
additional toppings: $1.50 each
cost= c
toppings=t
hahaha