Mc = 2000Lbs * 0.454kg/Lb = 908 kg = Mass of car.
Wc = m*g = 908kg * 9.8N/kg = 8898.4 N. = Wt. of car.
Fc = 8898.4 N @ 55o = Force of car.
Fp = 8898.4*sin55 = 7289 N. = Force parallel to hill.
Fv = 8898.4*cos55 = 5104 N. = Force
perpendicular to hill.
Fs = Force of static friction.
Fp-Fs = m*a.
7289 - Fs = m*0 = 0.
Fs = 7289 N.
A car weighing 2000 lbs is parked on a hillside in San Francisco at an angle of 55o
(relative to the ground). Approximately what is the minimum coefficient of static friction necessary to keep the car from sliding downhill?
2 answers
Fs = uFv = 7289 N.
u*5104 = 7289
u = 1.43.
u*5104 = 7289
u = 1.43.