the momenta are equal, so
1100*32 = 2500v
A car of mass m1 = 1100 kg is traveling at v1 = 32 m/s when it collides head-on with a sport utility vehicle of mass m2 = 2500 kg traveling in the opposite direction. In the collision, the two vehicles come to a halt. At what speed was the sport utility vehicle traveling?
1 answer